DJO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego corocznie obchodzony jest 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego (wówczas wschodni Pakistan). Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO, prawie połowie z 6000 języków grozi zapomnienie w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń.

W Polsce językiem urzędowym jest oczywiście j. polski ale są też języki regionalne, które czasem określa się jako dialekty języka polskiego lub etnolekty. Tymi językami są język kaszubski (kaszëbskô mòwa) i język śląski (ślōnskŏ gŏdka). W niektórych gminach województwa pomorskiego (Linia, Luzino, Parchowo, Sierakowice i Żukowo) urzędnicy są zobowiązani ustawowo, aby na pisma interesantów w kaszubszczyźnie odpowiadać również w tej mowie, gdy interesanci sobie tego życzą. W innych rejonach polski także możemy spotkać różne formy dialektów j. polskiego np. gwara góralska, gwara podlaska, gwara wielkopolska, gwara kurpiowska i wiele innych.

Harmonogram

  • 1 lekcja – 8.00 – dyktando dla klas II (czytelnia) – opiekun p. Magda Dolny
  • 2 lekcja – 8.50 – dyktando dla klas I (czytelnia) – opiekun p. Magda Dolny
  • 4 lekcja – 10.45 – internetowy konkurs w Scrabble dla wszystkich klas (nauczyciele prowadzący w tym czasie lekcje)
  • 7 lekcja – 13.30 - internetowy konkurs w Scrabble dla wszystkich klas (nauczyciele prowadzący w tym czasie lekcje)
  • Od wtorku (21.02.2023) do piątku (24.02.2023) ankieta internetowa
  • Od wtorku na stronie szkoły pojawią się Polecajki czytelnicze – co warto przeczytać.

DJO2

 

Obejrzyj to koniecznie!

Błyskawiczne dzieje polszczyzny. Odcinek 1 - Polszczyzna jako język słowiański - Bing video

Język kaszubski | Przejrzysty Ojczysty, seria 2, odc. 1 - Bing video

Wirtualny Kącik Czytelniczy

DJO3
Książka "Pacjentka" to thriller psychologiczny, który już od samego początku intryguje i szokuje czytelnika. Główną bohaterką powieści jest Alicia Berenson, spełniająca się w zawodzie malarki u boku kochającego męża Gabriela. Niemal na wstępie czytelnik zostaje zaskoczony nagłym zwrotem akcji, gdyż Alicia pięciokrotnie strzela swojemu mężowi w głowę, zabijając go z zimną krwią. Po tym incydencie malarka traci głos na wiele długich lat, co utrudnia pracę śledczych, i trafia do szpitala psychiatrycznego. Po sześciu latach pracę w ośrodku rozpoczyna psychoterapeuta, który będąc zafascynowanym historią artystki, szuka sposobów na przywrócenie pacjentce głosu oraz dąży do poznania szczegółów dotyczących śmierci Gabriela. W momencie, w którym terapia zaczyna przynosić efekty, a Alicia jest gotowa otworzyć się przed terapeutą, czytelnika czeka kolejne zaskoczenie.
Jest to książka bardzo tajemnicza i wciągająca. Czytając ją, można odnosić wrażenie, że jest się świadkiem opisywanej przez Michaelides historii. Przez długi czas trudno było mi znaleźć pozycję, która tak silnie wpłynęłaby na moje emocje. Zdecydowanie mogę ją polecić i zagwarantować, że lektura jest zdecydowanie z wyższej półki i zadowoli nawet najbardziej wymagających czytelników.

 

Kariera Z Wiatrem Logo


01 znak podstawowy kolor biale tlo

poznaj polske

polski lad 2


Nauka z Energią V

PGE ej


Szukasz pomocy

bip logo pomn1 grad

ankieta

Erasmus+ PO WER

Erasmus dla logistyków i informatyków

MicrosoftImagine

Szkoły Puck Technikum Informatyczne NetAcad partner logo

75x87 mm Certyfikat LK Szk oła EUIPO 210514 1 1

Partnerzy szkoły

Powiat Pucki. Herb

logo wsb pion

PR

logo Ateneum

logo wsaib

LOGO SANS

Office 365 logo

Ciekawe strony

cke logo